Вдигане на лихвите от Фед и ЕЦБ заради инфлация може да доведе до тежка рецесия
Повишаване на лихвените проценти от централните банки в САЩ и Европа поради ускоряване на инфлацията вследствие на скъпия петрол би било груба грешка, тъй като това ще унищожи крехкия им иконономически растеж и може да се стигне до тежка рецесия. През 2022 г., когато инфлацията в Европа беше висока поради фискалните и монетарни харчове и проблема с петрола и газа вследствие на войната в Украйна, Европейската централна банка (ЕЦБ) реши да не вдига лихвените проценти и това се оказа правилното решение поради вялия растеж в еврозоната. Това коментира Здравко Пиринлиев, главен инвестиционен анализатор в BenchMark Finance, в предаването „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria с водещ Красимир Йорданов.
Вижте още от "Светът е бизнес": https://www.bloombergtv.bg/a/19-svetat-e-biznes/
Вижте още от "Светът е бизнес": https://www.bloombergtv.bg/a/19-svetat-e-biznes/
